Tilskudd til opprydding av vindfall av furu etter uværet Amy 4.oktober 2025

  • Det gis bare støtte til opprydding av vindfelt furuskog.
  • Tilskuddsordningen kan ikke kombineres med andre driftstilskudd i kommunen, som f.eks. tilskudd til motormanuell hogst eller tilskudd til lang driftsvei.
  • Det gis støtte kun til areal som skal fortsette å være skogareal. Skal arealet omdisponeres til andre formål enn skog omfattes det ikke av tilskuddsordningen. Dette fordi at ordningen har sitt formål og begrunnelse som tiltak for å legge til rette for ny foryngelse.
  • Søknad skal i utgangspunktet sendes inn via www.skogfond.no før drifta igangsettes, men dette kan fravikes i særlige tilfeller og for drifter som ble igangsatt før ordningen ble virksom. Husk å søke så fort du har inngått avtale med entreprenør om opprydding i skogen, eller at du har tenkt å utføre arbeidet sjøl.
  • Det gis ikke tilskudd til opprydding av kvist, topper, røtter og rotvelter i skogen, kun kostnader som har med utdrift av tømmer i skogen din er tilskuddsberettiget.
  • Ved innvilgelse av støtte vil dere først få et tilsagnsbrev om innvilget ramme for tilskudd, med eventuelle vilkår for tilskuddet. 
  • Når drifta er gjennomført må det sendes inn en anmodning om utbetaling av tilskudd, med nødvendig dokumentasjon på innmålt volum og dokumentert reell driftskostnad. Tilskuddet blir så utbetalt i henhold til framlagt dokumentasjon, innenfor tildelt ramme. Dette er likt andre driftstilskudd i skogbruket.
  • Søknadsportalen på www.skogfond.no åpnet 1.februar, og søknadsfrist på denne støtteordningen er 01.11.2026.
  • Merk at tilskudd under 4.000,- ikke utbetales.

 

Les mer - Søknad om tilskudd til opprydding av vindfelt furu etter uværet Amy